КФН системно нарушава европейски директиви



Оказва се, че регулаторът системно нарушава европейски директиви, лишавайки родните посредници от приходи за милиони и стотици клиенти. Молбата за откриване на клон в Словения се бави... с години! След като според правилата на Общността, фирмата би трябвало да получи отговор до няколко седмици.

Гротескното забавяне е наистина странно. Да предположим, че регулаторите са решили, че инвестиционният посредник не би следвало да разширява дейността си в тази държава? Защо тогава не са издали отказа си в законово указания срок? А ако, от друга страна, няма причини за отказ, на какво се дължи, меко казано, необичайното забавяне? Дали става дума за небрежност или непоправим бюрократичен мързел? Едва ли!

Защото служителите на КФН далеч не проявяват леност, когато трябва да санкционират „неудобни” посредници, или да предприемат чистки в собствените си редици. Най-вероятната хипотеза е една: инвестиционният посредник, който е кандидатсвал за клон, очевидно са отказали „да смажат” колелата на бюрократичната машина. А нейното гориво, както знаем, е „зелено”.



Отказали да се поддадат на натиска, управителите на инвестиционния посредник изискват обещетение от 2,5 млн. лв.



Фирмата настоява да й бъдат компенсирани пропуснати ползи и да получи компенсация за направени разходи по забавеното лицензиране.

Не прибързваме ли със съмненията за корупция в Комисията за финансов надзор? Подобни слухове, всъщност, далеч не са новина. Напротив – скандалите са достатъчно да държат буден със седмици дори най-запаления почитател на криминалната литература. Нито един от отразените от медиите случаи обаче не приключи с официално становище на компетентните органи, да не говорим пък за санкции или присъди. За пример, да напомним историята около освобождаването на Евгени Недев, директор на дирекция „Инвестиционни посредници” в Комисията за финансов надзор.



Тя е достойна за класически трилър, наситена с подозрения за корупция, задкулисни игри, злоупотреби с власт и безмилостни „чистки”. Могъщи институции, включително ДАНС и НАП, се оказаха безсилни да стигнат до корена на проблема, и засега споделените на четири очи горчиви оплаквания на поднадзорните лица остават единствено мрачни хипотези.



Не че г-н Недев бе особено стреснат от случая. Въпреки че според закона той не може да служи в поднадорно лице поне година след като е напуснал поста си, г-н Недев сам се хвалеше, че е започнал работа в инвестиционния посредник Детла Сток. Разбира се, на хартия всичко е „чисто” – няма сключени договори, и според ширещите се слухове, всички плащания към бившия директор от КФН се извършват или на ръка, или през поставени фирми. Факт е обаче, че на 2-ри юни в 10:00 сутринта г-н Недев е заснет от охранителните камери да влиза в офисите на Делта Сток.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Изучаването на поведението на потребителите

Информационно осигуряване

Икономическата промяна е на прага ни